5 tipů jak se správně učit

5 tipů jak se správně učit

Na našem blogu jsme vás již seznámili s metodou tzv. aktivního a rozloženého učení. Jednalo se o způsoby, jak si učení rozvrhnout tak, abychom si byli schopni zapamatovat co největší množství látky za co nejkratší čas a to tak, abychom látce rozuměli a uměli s ní pracovat. Učení je však velmi komplexní záležitost a záleží při něm také na mnoha dalších aspektech, které ovlivňují, jak se nám bude učit.

Každý z nás někdy byl nebo stále je studentem a téměř každý se snažil najít tu správnou cestu, jak se učit. Bohužel nám to ale ne vždy vyšlo. Rady od našich kamarádů nebo tipy z pochybných internetových zdrojů nejsou zrovna nejspolehlivější, proto jsme pro vás dali dohromady několik vědecky ověřených tipů, které mají doopravdy vliv na úspěšnost vašeho učení.

Podmínek pro vhodné učení je opravdu hodně, proto jsme je pro vás rozložili do dvou článků. V dnešním článku vás seznámíme s 5 základními radami týkajícími se okolních aspektů, které ovlivňují naši soustředěnost i schopnost si pamatovat. Pojďme si je postupně představit.

1. Metoda 5P

Možná už jste slyšeli o rozšířené metodě 5P. Jedná se o soubor pěti základních prostředků, jak si zajistit účinnost svého učení.

  • Podmínky při učení – klidné čisté místo s čerstvým vzduchem, dobrým osvětlením, pomůckami kolem sebe… a cokoliv dalšího, co vám vaše učící prostředí zpříjemní.
  • Plánování času pro studium – vyměňte výmluvu typu „Nestíhám!“ za efektivní time management, kdy se zamyslíte nad tím, jak by měl vypadat váš produktivní den, na co potřebujete kolik času a jak se to dá nejlépe zorganizovat.
  • Přestávky při práci – najděte si každý den alespoň chvilku času pro sebe a dělejte něco, co vás baví. Při učení si dávejte 5-10 minutové pauzy, při kterých dělejte něco odpočinkového, ale ne příliš pozornost odvádějícího (čaj, protažení, sprcha atd.). Nezapomeňte také na kvalitní a dostatečný spánek.
  • Poznámky při výuce – pro někoho samozřejmost, pro jiného výzva. Poznámky ve škole z učitelova výkladu však mohou přijít vhod. Je to osobitý záznam vašeho myšlení, takže i vám to bude dávat větší smysl než poznámky někoho jiného.
  • Paměť – zapamatovávání a zapomínání jsou složité procesy, které ale často probíhají současně. Abychom zapomínání zpomalili, je potřeba naučené informace aktivně používat. K tomu slouží aktivní učení a následně i učení rozložené. Protože opakování je matka moudrosti.

2. Hudba

Většina zdrojů nám radí, abychom na učení měli absolutní ticho. Bylo však vědecky prokázáno, že studenti, kteří při učení poslouchají hudbu, mají daleko lepší výsledky. Ale pozor, na tom, co posloucháte hodně záleží. V experimentech se nejlépe dařilo studentům, kteří poslouchali vážnou či jazzovou hudbu. Je důležité, aby byla instrumentální, tzn. aby neobsahovala text. Doporučujeme poslouchat nějakou relaxační barokní. Záleží i na hlasitosti hudby. Dejte si pozor, aby nepřehlušovala vaše myšlení.

3. Cvičte!

Je to neuvěřitelné, ale cvičení má opravdu přímý vliv na vaši pozornost, kterou lze krásně využít při učení. Když cvičíte, váš mozek vyplavuje neurotransmitery, které mu s učením pomáhají. Pohyb rovněž zvyšuje schopnost vypořádat se se stresem, což nám napomáhá ke klidnému učení. Pravidelné cvičení dokonce přispívá ke vzniku nových mozkových buněk, a to i lépe než třeba počítání matematiky. Pokud se tedy chcete lépe soustředit, neváhejte a vzhůru cvičit!

4. Jídlo a pití

Je obecně dáno, že určitá jídla podporují mozkovou činnost a posilují organismus. Přesně taková jídla byste měli vyhledávat při učení. Nikomu se asi nebude učit moc dobře, když se předtím přecpe něčím těžkým a tučným. Proto se soustřeďte na potraviny, které obsahují zdravé tuky a spoustu vlákniny. Ovoce a oříšky jsou proto nejlepší kombinací. Na mysl jsou nejlepší vlašské ořechy či dýňová semínka. Jejich správný poměr omega mastných kyselin přispívají k lepší koncentraci. Obsahují také vitamíny a minerály. Doporučujeme také borůvky aneb antioxidační bombu, avokádo a v neposlední řadě hořkou čokoládu, která stimuluje produkci endorfinů. Nezapomeňte na hydrataci, v nejlepším případě prostřednictvím vody. Vyvarujte se energiťákům, kávě i alkoholu, všechny totiž způsobují výkyvy soustředěnosti.

5. Motivujte se!

Už jen to, že si naplánujete odměnu za své snahy vám pomůže k efektivnějšímu učení. Váš mozek se má na co těšit, a tak se bude sám snažit učení zvládnout co nejrychleji. Začne se vám vyplavovat dopamin, který k tomuto rychlému učení přispívá. Proto si ještě před začátkem učení naplánujte nějakou odměnu, která vám opravdu udělá radost. Může to být shlédnutí filmu či seriálu, dobré jídlo, setkání s kamarádem… Svou odměnu si naplánujte rovnou do diáře, bude vás ještě víc motivovat .

V dnešním článku jsme vám předali základní rady, kterými když se budete řídit, budete se na učení cítit mnohem víc připraveni a dokonce si ho i více užijete. Co se týče učení jako takového, existují způsoby, díky kterým uděláte vaše učení ještě rychlejším, ještě efektivnějším a bude z vás už úplný learning-pro (dozvíte se v příštím článku). To je ostatně i cílem u nás v AlekStudy. Chceme pro vás zajistit ty nejlepší podmínky, abyste si ke škole a učení vytvořili pozitivní vztah a cítili se co nejpříjemněji. Proto se na nás neváhejte obrátit, ať už potřebujete doučování či konzultaci. Jsme tu pro vás!

 

Autor: Veronika Janteková