Jak zůstat o prázdninách aktivní?

Jak zůstat o prázdninách aktivní?

Přišly prázdniny a s nimi také velká změna režimu. Někdo má letní prázdniny nabité od začátku do konce a v podstatě se nezastaví, pro některé však tak dlouhé volno představuje jeden velký otazník s tím, co mají vlastně dělat.

Ať už spadáte do jedné či druhé kategorie nebo jste někde mezi, pro všechny z vás platí jedno: škola skončila a s ní i pravidelné čtení, psaní, přemýšlení a učení. Možná si řeknete, že přesně o tom prázdniny jsou, opustit na chvíli tyto “nudné a stereotypní aktivity” a konečně se bavit, ale co když vám řekneme, že přístup k nim si tvoříte právě vy?

Aktivovat svůj mozek a trochu ho namáhat je nesmírně důležité, a to ne kvůli škole, ale kvůli vám samotným. Můžete díky tomu totiž růst, obohacovat se, získávat nové pohledy, formovat názory a hodnoty, a dokonce lépe rozumět lidem i sobě samotným.

Otázka tedy zní, jak svůj mozek udržet “v kondici” i přes léto? Dobrou zprávou je, že je to celé ve vaší režii a aktivity si můžete volit sami. Teď jde jen o to zamyslet se, co konkrétně stimuluje váš mozek a co vás naplňuje. Přicházíme s několika tipy na to, co o prázdninách dělat, abyste se nadále edukovali a rostli, sami za sebe, mimo školu.

Pište (pro sebe).
Pište zážitky, plány, cíle, zapisujte si, co máte na mysli. Můžeme doporučit koupi nějakého deníčku/zápisníčku, kam si můžete psát úplně cokoliv, bez předsudků, bez nátlaku. Anglicky se tomuto psaní do deníku říká journaling a je to jednou z velmi účinných metod, jak být v kontaktu se svými myšlenkami a jak se posouvat dál. Můžete začít jednoduchými odpověďmi na otázky jako: Co mě dnes čeká? Jak se dnes cítím? Co jsem se dnes naučil*a?

Čtěte (pro sebe).
Nemáme teď na mysli povinnou četbu. Není tím vlastně ani konkrétně myšleno čtení knih. Číst můžete cokoliv. Od internetových zpráv a odborných článků/zajímavých studií přes zábavné časopisy a tzv. “oddychovky”, až třeba k sociálním sítím, kde můžete najít celou řadu profilů, které pojednávají o nejrůznějších tématech. Samotné knížky jsou však také skvělou volbou a myslím, že snad nikdo, kdo zavítá do knihovny, neodejde s prázdnou. A kdo opravdu nerad čte, vždy tu jsou naučné dokumenty a podcasty.

Meditujte.
Pro někoho má toto slovo silně duchovní konotaci a možná si ho spojí s ezoterikou a rovnou pošle do kytek. Počkejte ale! Meditace přece může znamenat i klasické uvedení se do pohodlné pozice a se zavřenýma očima dýchat. Může to znamenat pozorovat své myšlenky. Může to znamenat nemyslet na nic. Relaxovat. Srovnat si věci v hlavě. Přenést pozornost z vnějšího světa do vnitřního. Je to velmi individuální a rozmanité a pokud máte čas a chuť, rozhodně stojí za to to vyzkoušet a pracovat i tímto způsobem s vlastní myslí.

Reflektujte.
Slovo sebereflexe v našich článcích již nejednou zaznělo. Je totiž tolik důležité! Prázdniny jsou naprosto ideálním časem, abychom se zamysleli nad uplynulým akademickým rokem a zhodnotili sebe sama. Jak jsem letos pracoval*a a jak se sebou byl*a spokojen*a? Dělal*a jsem věci tak, aby mě naplňovaly a dávaly mi smysl? Za co jsem na sebe za tento rok pyšný*á? Co bych v příštím roce chtěl*a dělat jinak? A hle, je tu spoustu otázek, které můžete zpracovávat v deníku či při meditaci.

Poznávejte!
Tímto se může myslet úplně cokoliv. Poznávejte země, města, místa, lidi, aktivity, informace!! Poznávání vás vždy v něčem obohatí, a hlavně, poznané vám nikdo nemůže vzít. Pokud máte možnost, vycestujte. Poznejte novou kulturu, přírodu, historii či kuchyni. Jďete ven a poznejte lidi. Rozšířit si okolí o prázdninách je až kouzelné! A samozřejmě sebevzděláváním toho také poznáte hromadu. Všechno je to výstup z komfortní zóny, protože to je nové a neznámé. Jen si představte, jak byste se cítili, kdybyste to opravdu udělali a jak by vám to změnilo život… Tak vzhůru do toho!

Nový skill.
Když jsme u toho učení, nemusí to zůstat jen u znalostí. Některé můžete převést do dovedností, využívat je v praxi. Zamyslete se: Je ve vašem životě něco, co byste chtěli umět, ale nedostali jste se k tomu? Teď je ideální čas! Chcete vařit? Hrát na nástroj? Naučit se nový jazyk? Nový sport? Chcete malovat, něco manuálně vyrábět? Zahradničit? Jděte na to!

Zajděte na terapii.
Poslední bod slouží jako možnost, doporučení. Je potřeba destigmatizovat chození na terapii, jelikož je to péče o vlastní zdraví a říct si o pomoc je skvělé, nikoliv ubohé. Mít někoho, s kým můžete konzultovat vaše každodenní problémy, myšlenky, a uceleně pracovat na budování vaší osoby je skutečně obohacující a důležité. Proto pokud jste o terapii přemýšleli, určitě neváhejte. Úžasnou terapií může však být i jednoduchá procházka lesem o samotě, protažení se, napuštění vany či udělání dobrého jídla. Starost o své duševní zdraví je starostí jak o vaše tělo, tak i mysl. A s čistou myslí se všechno dělá s větší chutí a snáze.

Zkuste letní školu.
Kdo by měl zájem se přes prázdniny vzdělávat akademicky, letní škola je skvělou možností. V AlekStudy tato možnost existuje a poskytuje spoustu skvělých služeb. Podívejte se na náš web a zjistěte o letní škole víc! V létě poskytujeme i doučování pro žáky, kteří dělají reparát. AlekStudy je tu pro vás.

Jak vidíte, možností, jak zůstat o prázdninách aktivní, je mnoho. Tyto aktivity můžete samozřejmě dělat přes celý rok (to by bylo ideální), ale možná právě prázdniny jsou tím časem, kdy má člověk prostor s nimi doopravdy začít. Proto čtěte, poslouchejte, poznávejte a přemýšlejte sami nad sebou. Do nového školního roku pak vstoupíte jako nový člověk!

Autor: Veronika Janteková