Ačkoliv byly letos vánoční prázdniny až nezvykle krátké, pravděpodobně málo kdo se chtěl vrátit zpátky do školního pracovního režimu.
Zvykli jsme si ráno dlouho spát, učení jsme dost možná celé prázdniny ani neviděli a představa školních lavic se nám zkrátka ani trochu nelíbí. Přesto však nemusí být ten návrat do školy takovou noční můrou, jak se může zdát. Zkusím vám představit 6 tipů, jak si začátek ledna zpříjemnit a do školy vykročit tou správnou nohou.
1. Najděte si něco, na co se do školy těšit.
Může to být opravdu cokoliv. Spolužáci, přestávky, hodiny tělocviku či kteréhokoli jiného předmětu. Neříkejte mi, že se v té škole nenajde alespoň jedna věc, která by vám o prázdninách nechyběla. Těšit se samozřejmě můžete i na odpolední kroužky nebo koníčky, na které jste přes Vánoce zapomněli nebo na ně zkrátka nezbyl čas.
2. Optimistický přístup
S tipem číslo jedna velmi úzce souvisí i optimistický přístup, což je jedna z nejlepších vychytávek, nejen pokud jde o návrat do školy. Věnujte čas myšlení pozitivně a polemizování, co nám nadcházející situace přinese dobrého, místo toho, abyste se zabírali negativy. Návrat do školy patří k situacím, které neovlivníme ani nezměníme, ale změnit můžeme přístup, se kterým se k situaci postavíme. Pojďme proto třetího ledna do školy se vztyčenou hlavou a optimistickým myšlením. Všechno se nám díky tomu bude zdát příjemnější nebo minimálně snesitelnější.
3. Nastavit režim s předstihem
V mnoha článcích se dočtete, že vůbec není na škodu nastavit režim školního roku s předstihem. Chodit několik dní před samotným návratem do školy dříve spát, dříve vstávat a pomalu si zvykat jíst v čase obědové pauzy. Dokážu si představit, že pro mnoho středoškoláků může takový tip znít jako naprostý nesmysl. Většina studentů bude pravděpodobně chtít naspat co nejvíce hodin, aby se tak připravilo na nadcházející spánkový deficit. V souvislosti s tím bych ráda připomněla, že hodiny si nemůžeme naspat “dopředu” nebo “do zásoby”. Důležité proto je mít kvalitní spánkový režim v průběhu celého roku, ale o tom zase jindy. Nastavit si alespoň částečně režim s předstihem však může být vhodným tipem pro ty z vás, kteří se těžce vypořádáváte s velkými změnami v každodenní rutině.
4. Komunikujte.
Tento tip se může zdát poněkud zvláštní, ale hned vám jej vysvětlím. Většina psychologů se shodne na tom, že komunikace a ventilování vlastních pocitů patří k jedné z nejlepších terapií vůbec. Jinak tomu není ani při tak velkých změnách, jako je právě návrat po Novém roce do školy. Těšíte se? Mluvte o tom. Máte z něčeho strach? Svěřte se kamarádům nebo někomu z rodiny. Neváhejte kontaktovat i některého ze svých spolužáků, který s vámi bude v lednu ve stejné třídě. Uvidíte, že společně překonáte nejen první dny ve škole.
5. Připravte se den předem
Nemusíte patřit k největším puntičkářům, ale včasnou přípravou rozhodně nic nezkazíte. Nezáleží na tom, jestli si k posteli poskládáte oblečení na pondělí, připravíte si svačinu do krabičky nebo se připravíte „pouze“ psychicky. Například si v myšlenkách projdete celý následující den od rána až do večera, aby vás nemohlo téměř nic překvapit. Připravte se tak, jak jste zvyklí a jak je vám nejpohodlnější. Tak, abyste další ráno vstávali s dobrou náladou a pocitem, že máte vše pod kontrolou. Vezměte si svoje oblíbené oblečení, batoh, svačinu. Vstaňte včas, abyste měli pokud možno klidné ráno, ráno bez stresu a zbytečného spěchu.
6. Naplánujte si něco příjemného.
Ať už se jedná o oběd s kamarádkou, sportovní trénink nebo volné odpoledne plné nicnedělání. Naplánujte si na první dny zpátky ve škole něco příjemného, na co se budete těšit. Něco, co vám udělá radost a návrat do školy tak zpříjemní.
Ať už se vracíte do jakéhokoliv ročníku na základní škole či na gymplu, věřím tomu, že třetího ledna vstanete pravou nohou a dokončíte první pololetí tohoto školního roku podle svých představ. Třeba vám k návratu do školy pomůže právě některý z výše zmíněných tipů.
Autor: Zuzana Augustová