Zpátky do školy – na poslední měsíc školního roku se k prezenční výuce vrací i všechny ročníky středních škol. Jak se na to nejlépe připravit?
Poslední rok nám všem přinesl velké změny do života. Žili jsme v izolaci, nejistotě a zmatku. Některým se život výrazně zpomalil, mnozí byli zase v neustálém shonu po práci. Ať už jste student, rodič nebo učitel, covidová doba nás zkrátka všechny poznamenala a více či méně ovlivnila naši psychiku, myšlení i celkový způsob života.
Lidé mají obrovskou tendenci zvyku. Jsme neskutečně přizpůsobiví a opravdu si dokážeme zvyknout téměř na vše. Přestože byla karanténa pro většinu lidí nepříznivá, jistým způsobem jsme si na ni všichni navykli. Proto byl pro studenty šok, když se dozvěděli, že ke konci května nastoupí zpátky do školy. Jak se s touto informací vypořádat? A jak ten poslední měsíc ve škole co nejlépe zvládnout? To se dozvíte v dnešním článku.
Nejspíš se shodneme, že návrat do škol je stresující jak pro studenty, tak pro učitele. Kromě obnovení tradiční výuky se musí také obnovit sociální situace, interakce mezi studenty i učiteli. Obě strany cítí velký nátlak z okolí a stres z povinností. Proto jsme přišli s několika tipy, jak v této situaci zachovat klid.
- Nejste na to sami!
Vědomí, že jsme v mimořádné situaci a že nejsme jediní, kdo bojuje s překážkami, nám může pomoct v překonání úzkosti. Všichni jsme byli mimo společnost a procházíme si tím stejným. Jak už bylo zmíněno, člověk si velmi rychle zvyká, a tak věřte, že za krátkou dobu se už budete cítit daleko lépe. Nějakou chvíli potrvá, než se zase napojíte na své okolí, ale až přijde správný čas, nebojte se o ostatní opřít a navzájem si pomáhat. Vzájemná podpora je v této situaci obzvláště důležitá.
- Na perfekci nezáleží.
Mnoho studentů se bojí, že po návratu do škol se na ně sesypou všechny úkoly a testy. V tomto případě je důležité uvědomit si, že v téhle situaci (vlastně ani běžně) nelze podávat maximální výkony a nemá smysl se přepracovávat a nadměrně stresovat. Stanovte si proto priority a zaměřte se hlavně na to, co je podstatné pro vás. To stejné platí i pro učitele. Že se letos nepodařila naplnit celá osnova není konec světa a učitel by měl sám usoudit, co je pro studenty přínosné a co ne. Popřípadě můžete s učitelem osobně promluvit a sdělit mu vaše přání či prosby. Vaše duševní pohoda by měla být vždy přednější než akademické výsledky.
- Respekt a vstřícnost.
Každému se v karanténě vedlo jinak a to, že my jsme měli určitou zkušenost s karanténou ještě neznamená, že náš spolužák ji měl stejnou. Proto buďme respektující k ostatním a k faktu, že někdo návrat zvládá hůř a někdo lépe. Buďme zároveň milí sami k sobě – neklaďme na sebe přehnané nároky, nesnažme se mít úplně všechno pod kontrolou. Plujme prostě s proudem a vidinou toho, že za měsíc na nás po zásluze čekají letní prázdniny snad už s rozvolněnými opatřeními. Je klíčové si ve škole vytvořit příjemné a bezpečné prostředí, do kterého budeme rádi chodit. Tak k sobě buďme vstřícní.
- Co pomáhá vám?
Přechozí tipy jsou všeobecně platné a může je využívat každý, jak jsme ale uváděli, každý student i učitel je jedinečný a má své vlastní potřeby. Proto není na škodu položit si otázku: „Co mi nejvíc pomůže?“ Zamyslete se nad tím, co můžete udělat sami pro sebe, aby se vám ten měsíc ve škole co nejlépe zvládal. Může to být kvalitní spánek, dobrá snídaně a klidné ráno, odpolední procházka nebo činnosti přímo ve škole, které vám ten den zpříjemní. Zkrátka si najděte to vaše, na co se budete každý den těšit a co vám bude dělat radost. S pozitivním přístupem se všechno zvládá lépe, proto si ho zkuste vybudovat a zvládnout tenhle měsíc s úsměvem
Přestože je návrat do školy pro mnohé náročná záležitost plná změn, znamená to také jednu věc – pandemie pomalu ustupuje a svět se vrací zpět do normálu. A to je přeci krásné! S otevřením škol přichází také otevření obchodů, restaurací, posiloven, kin a mnoha dalšího. Vždycky je na co se těšit, tak si z toho vezměme to nejlepší. Za AlekStudy vám přejeme mnoho štěstí, pevné vůle a zdarů!
Autor: Veronika Janteková