Jak všichni víme, při učení ve škole, doma a vlastně při jakékoliv práci je nezbytná pozornost. Pozornost je neskutečně komplexní – vyžaduje vaši energii, myšlenky, čas a motivaci. Často zahrnuje vnímání více smysly – informace přijímáme hlavně zrakem, sluchem, ale i hmatem atd. Při studiu je dávat pozor občas celkem výzva, proto přicházíme s účinnými studijními strategiemi, které nastartují vaši pozornost a posunou úroveň vaší efektivity na jiný level.
Obr. 1: Studijní strategie vedoucí ke zlepšení pozornosti a efektivity učení.
1) Budujte svou motivaci.
Dávat pozor, když k tomu nemáte žádnou motivaci, je poměrně obtížné, zdá se až nemožné. Proto je nutné na své motivaci pracovat. Jak? Přečtěte si následující tipy:
- Stanovte si svá “proč”. Z jakého důvodu se chcete danou látku naučit? Co vám to přinese? Jaké cesty vám to otevře? S jakými věcmi si nově naučenou látku můžete spojit?
- Stanovte si cíl. Před začátkem každého učení si řekněte, co přesně se chcete naučit, čeho chcete dosáhnout, jakým způsobem a za jak dlouho. Buďte ve svých cílech jasní a jděte si za nimi.
- Jakým způsobem k sobě mluvíte? Zamyslete se nad tím, jaké věty si opakujete v hlavě. Je to něco na způsob “Nechce se mi/Nemám na to/To mě štve?” Pokud ano, zkuste tyto věty nahradit motivačními – “Těším se, co se dnes naučím/Motivuje mě tato nová výzva/Mám na to uspět.”
- Odměňujte se! Za každý dokončený úkol nebo naučenou látku si dopřejte něco, co vám pomůže zrelaxovat a namotivuje vás to do dalšího učení.
2) Buďte přítomní.
V hodinách je důležité, aby tam nesedělo jen vaše tělo, ale i váš duch (mysl). Mnoho z nás má tendenci multitaskovat a nechat svou mysl skákat z myšlenky na myšlenku. Jak tomu předcházet?
- Eliminujte možná rozptýlení. Telefon, jiné úkoly nebo aktivity schovejte a nechte na později. Teď máte jedinečnou možnost soustředit se na moment, který už nikdy nenastane.
- Dostaňte z hlavy vše, na co aktuálně myslíte a co vám ruší pozornost. Pokud se jedná o povinnosti, které je potřeba naplánovat, stanovte si čas, kdy je uděláte, abyste na ně nemuseli myslet teď.
- Na druhou stranu ale aktivity plánujte s mírou. Když toho budete mít moc, mozek se přehltí a bude se vám hůře soustředit.
3) Trénujte svůj mozek.
Pozornost je mozková aktivita a mozek se dá vytrénovat tak, aby vaše pozornost byla lepší. Svůj mozek můžete trénovat již zmíněným odstraněním rozptylů, odměnami, ale také pozornostním trénováním mimo školu.
- Místo multitaskingu praktikujte singletasking. Zkuste se i v běžném životě občas soustředit čistě na jednu aktivitu. Mozek totiž ve skutečnosti multitaskovat nedokáže, proto je jakákoliv změna proudu pozornosti vyrušením pro váš mozek. Nemůžete se pak nad věcmi zamýšlet do takové hloubky, jako byste mohli, kdybyste se věnovali jen té dané věci.
- Pozorujte svoje reakce na nudu. Ve škole občas nuda nastane, co si budem, ale právě v těchto momentech je dobré zkusit to překonat a neobracet se hned k telefonu. Zkuste se v těchto situacích znovu napojit na svou vnitřní motivaci – na své “proč”, na přítomnost okamžiku, na odměnu, která vás čeká. Použití mobilu jako reakce na nudnou situaci programuje váš mozek k tomu, aby byl méně efektivní.
4) Interagujte se studijním materiálem.
Na blogu i na našich sociálních sítích jsme se již věnovali aktivnímu učení. Je to jedna z nejefektivnějších cest, jak udržet pozornost a učit se rychle. Mnoho studentů se učí převážně pasivně – posloucháním, čtením poznámek, zvýrazňováním slov. Zde je pár tipů, jak učení přetvořit v aktivní:
- Zapisujte si poznámky vlastními slovy, tak aby vám dávaly smysl. Poté nové informace propojujte již s naučenými, známými.
- Aktivně čtěte. Vypisujte si klíčová slova/myšlenky, nahlas a vlastními slovy si řekněte, o čem byla právě přečtená kapitola.
- Aktivně se ptejte. Sami sebe i učitelů. Ptejte se na otázky typu “jak”, “proč”, “jak to souvisí s tím, co už vím” atd. Probouzí to vaši přirozenou zvědavost, a tedy i zvyšuje pozornost.
5) Poznejte svůj rozsah pozornosti.
Každý z nás má jiný časový rozsah, ve kterém se dokáže dobře soustředit. Někomu vyhovuje tzv. pomodoro metoda, která zahrnuje kratší časové intervaly s pauzami, někomu vyhovuje delší časový úsek, ve kterém se může do tématu ponořit do hloubky. Je dobré znát právě ten svůj rozsah a přirozeně ho následovat. Tím docílíte větší efektivity učení.
Těchto 5 účinných metod pro zvýšení vaší pozornosti a efektivity učení by vám mělo prospět při studiu i práci. Pro podobné tipy sledujte náš instagram @alekstudy. Děkujeme za přečtení článku a těšíme se s vámi příště.
Autorka: Veronika Janteková