Vánoce a celoroční sebereflexe. Co vše se změnilo?

Vánoce a celoroční sebereflexe. Co vše se změnilo?

Další rok je za námi. Společně jsme více či méně úspěšně zvládli celý rok 2021. Ale na míře úspěšnosti letos vůbec nezáleží. Byli jsme vystaveni takovým podmínkám a tlaku, že za úspěch se považuje vůbec fakt, že jsme to dotáhli až sem. Do dneška. Do tohoto okamžiku.

Ačkoliv se může zdát, že tento rok jsme nic neudělali, ať chceme nebo ne, za rok se toho kolem nás i v nás změní tolik, že se pak při pohledu zpět na začátek roku divíme, že jsme tohle vůbec byli my. A právě na toto ohlídnutí se za celým rokem bychom se v dnešním článku zaměřili. Přinášíme vám tipy na zamyšlení a zhodnocení vašeho roku a motivaci do roku dalšího.

Právě se nacházíme v průběhu vánočních prázdnin, které každý z nás vnímá a zvládá trochu jinak. Někdo je celý natěšený, buď z volna, nebo z Vánoc a někomu to celé přináší akorát úzkost. Mnozí také pociťují prázdnotu, protože od září byl školní i pracovní režim náročný a teď jsme konečně dostali chvilku oddychu. Ať už jste vánoční časy strávili jakkoliv, zkuste si nic nevyčítat. Soustřeďte se na ty hezké momenty a dopřejte si zasloužený odpočinek.

Jak jenom zhodnotit celý rok? Rok, který byl zdánlivě rozdělen na dvě poloviny. Polovina roku doma v karanténě, letní prázdniny a najednou přijde září a všichni se začnou chovat, jako by tu žádná pandemie nebyla. To bylo náročné pro většinu lidí. Mezi studenty, ale také mezi učiteli jsme zjistili, že tento „návrat do normálu“ totiž vůbec normální nebyl. Byli jsme zmatení, vystresovaní, moc nevěděli, co dělat. Pro lidi v maturitním ročníku je tato situace obzvlášť náročná, jelikož si v karanténě navykli na určitý způsob života, který byl najednou tak náhle přerušen. Není proto divu, že mnoho z nich čelilo různým psychickým problémům.

Přes tohle všechno je dle nás důležité, abychom měli určitý přehled o tom, jak jsme tento rok individuálně prožili, co nám tento rok dal a co vzal. Proto pro vás máme pár otázek na zamyšlenou. Můžete si je dokonce rozpracovat na papír či do deníku.

Co pro mě bylo dřív důležité a dnes už není?

Co pro mě dřív nebylo důležité a dnes je?

Jakým aktivitám jsem se věnoval/a v jednotlivých obdobích?

Co vše jsem se letos naučil/a? Profesně, akademicky i v osobním životě?

Jaké největší lekce mi tento rok přinesl?

Co pro mě bylo těžké překonat, ale nakonec jsem to zvládl/a?

Jakými lidmi jsem se obklopoval/a a co pro mě moji nejbližší znamenají?

Mám ve svém životě lidi, s nimiž mě vzájemný vztah neobohacuje?

Jakými lidmi bych se chtěl/a obklopovat příští rok a jaké vztahy chci do svého života přitáhnout?

Jaký byl můj vztah k sobě samotné/mu během celého roku? A jak jsem na tom teď?

Jaké byly mé největší úspěchy? Jaké věci mě naopak nejvíce bolely?

Jaké jsou mé nejkrásnější vzpomínky z tohoto roku?

Za co jsem na sebe letos nejvíc pyšný/á? A za co nejvíc vděčný/á?

Jaké pocity, myšlenky a problémy chci nechat za sebou a nepřenášet do dalšího roku?

Jaké dovednosti a znalosti chci naopak příští rok rozvíjet?

Čeho chci v příštím roce dosáhnout?

Jaké podmínky a okolnosti by mě dovedly k tomu, abych prožil/a nádherný rok?

Vyberte si otázky, které vás zaujaly a zkuste se nad nimi opravdu zamyslet. Jen tak skutečně objevíte, kolik se toho za rok změnilo. Rok sestává z jednotlivých okamžiků, minut, hodin, dnů, týdnů a měsíců. To vše dohromady dá zcela samovolně ucelený příběh, vývoj, se všemi vzestupy a pády.

To, co se stalo, stalo se. Pojďme oslavovat hezké momenty a netrápit se těmi horšími. Výčitky z minulosti ničemu nepomůžou. Z chyb se můžeme maximálně poučit a podniknout kroky k tomu, abychom příště udělali věci jinak.

Dle nás nám v příštím roce nejvíce pomůže, když budeme opravdu žít přítomným okamžikem. Pokud pojedeme tramvají, buďme i duší v tramvaji. Pokud budeme ve škole, buďme i duchem ve škole. A pokud budeme odpočívat, odpočívejme i hlavou. Všechny aspekty života jsou důležité, samozřejmě poměr jejich významu upravujeme dle toho, v jaké situaci se zrovna nacházíme, ale ve finále stejně všichni usilujeme o ideální balanc a vnitřní rovnováhu. Proto si neodpírejme ani činnosti, jež se nám mohou občas jevit jako zbytečné nebo nedůležité. Pokud se na něco cítíme, tak to důležité je.

Za AlekStudy vám ze srdce přejeme krásně prožitý Nový i nový rok, hodnotnou sebereflexi, mnoho energie a nadšení, radost ze života i školní úspěchy! Naše doučování tu pro vás vždy bude, jsme připraveni vám kdykoliv pomoct. Děkujeme za vaši rostoucí podporu a těšíme se na vše, co nám rok 2022 přinese.

 

Autor: Veronika Janteková