Život a priority

Život a priority

Srovnání priorit je pravděpodobně důležitější a zásadnější pro náš každodenní život, než se může na první pohled znát. Právě náš žebříček priorit totiž rozhoduje, čemu v životě věnujeme nejvíce energie a času.

Proces určení si vlastních priorit však není vždy snadný. Naopak, je to ten největší a nejtěžší úkol. Správné sestavení vám však může pomoci nejen při organizaci času, kterou jsme zmiňovali v minulém článku, ale i při zásadních rozhodnutích nebo plánech.

Zkusím vám vysvětlit, co to priority a žebříček priorit jsou, nastínit jeden z pohledů (nikoli však pohled zákonitě správný), jaký lze na priority mít a představit vám tipy, jak si hodnoty sestavit.

Nejprve si tedy objasníme, co to vlastně priority jsou. Slovo je odvozeno od latinského slova ,,prior”, což se nejčastěji překládá jako první. Má-li něco prioritu, je to tedy na prvním místě. Žebříček priorit nebo taky žebříček hodnot je potom seznam aspektů našeho života seřazených podle důležitosti. Zkrátka čím výš v žebříčku se daná hodnota nachází, tím podstatnější pro nás a náš život hraje roli.

Důležité je si uvědomit, že priority si sestavujeme sami. Priority jsou velmi individuální záležitostí, kterou za nás opravdu nemůže udělat někdo jiný, neboť každý máme své žebříčky jiné. S čímž se pojí druhý důležitý fakt: žádný žebříček není ten správný. Žádný seznam hodnot není tím obecným správným řešením ke spokojenému životu. Každému z nás vyhovuje něco jiného a přijdou nám jiné věci správné. A to je naprosto v pořádku.

Začít pracovat s prioritami můžeme například tím, že si sedneme ke stolu a napíšeme si na papír, co je pro nás v životě důležité, bez ohledu na pořadí. Například si napíšeme: rodina, kamarádi, partner, škola, práce, sport a četba. Při pohledu na vaše napsaná slova budete vy sami nejlépe vědět, co je pro vás důležitější a čemu v danou chvíli potřebujete věnovat nejvíce času. Myslete však na to, že žebříček důležitých hodnot se může (a velmi pravděpodobně bude) časem měnit. Pokud jste například právě v maturitním ročníku, pravděpodobně budete upřednostňovat školu před brigádou. Pokud si váš blízký kamarád právě prochází náročným obdobím, dost možná budete sobotní odpoledne trávit s ním, namísto času s rodinou.

Samozřejmě nemusíme brát vždy seznam priorit takto seriózně a sestavit si nejrůznější ,,důležitosti” můžeme i v rámci každodenních činností. Například si jako prioritu dne stanovíme dopsat seminární práci, a ačkoliv bychom ten den také rádi šli na trénink nebo se podívali na film, víme, že seminární práce je pro nás prioritou a je potřeba ji upřednostnit před volnočasovými aktivitami. Jindy může být právě fyzická aktivita naším nejdůležitějším úkolem dne. Jde zkrátka o to, jak si hodnoty stanovíme.

S určováním priorit velmi úzce souvisí i sebevědomí a určitá sebestřednost. Nejen v souvislosti s hodnotami je důležité myslet v první řadě hlavně na sebe a až poté na všechno ostatní. Naučme se být asertivní, odmítat a říkat ne. Samozřejmě je v pořádku spontánně upravovat své plány, ale (jak říká často moje maminka) nemusíme být všude. Často se

například rozhodneme jít ven místo učení se na těžkou zkoušku, a později rozhodnutí litujeme, protože jsme byli celou párty akorát ve stresu, že se neučíme, a akce nám ani trochu nestála za to. Mysleme v první řadě hlavně na sebe a na to, co je pro nás v danou chvíli důležitější, co nám udělá líp a co potřebujeme. Pokud se cítíme vyhořelí a učení nám nejde, není nic špatného na tom vyrazit ven s kamarády. Stejně tak ale není špatně zůstat v pátek večer doma, protože potřebujeme klid, čas sami pro sebe, nebo zkrátka protože proto.

Nezapomínejme na to, že mezi velmi důležité priority patří i péče o sebe nebo odpočinek. Troufnu si tvrdit, že nemalá část z nás je velmi časově vytížená a na odpočinek zkrátka nezbývá čas. Tak by to ovšem být nemělo a na odpočinek a neproduktivní chvilku bychom si čas opravdu najít měli. Odpočinek je extrémně důležitou součástí našich životů a ačkoliv můžeme mít pocit, že kvůli odpočinku nejsme dostatečně produktivní, opak bývá většinou pravdou. Právě odpočatí a plní energie jsme nejproduktivnější a práce či učení nám jde od ruky a velmi dobře. Neodpočinutí budeme akorát otrávení, protivní a každá činnost nám bude trvat dvakrát déle, což opravdu efektivní není.

Podstatnou součástí našeho každodenního života je sebereflexe, která se hodnot bezpochyby dotýká také. S žebříčkem priorit se pojí nespočet rozhodnutí, kterými ovlivňujeme svůj volný čas, ne-li celý svůj život. Reflektujte. Přemýšlejte nad sebou, nad svými pocity a nad dopady, které vaše rozhodnutí má. Pojďme si to ukázat na příkladu. Některý večer se rozhodnu, že na chvíli uteču od učení a práce a večer si s hrnkem teplého čaje pustím svůj oblíbený film a nedělám nic. Jak se při tom cítím? Jsem spokojený, šťastný a uvolněný? Budu mít po filmu více motivace v učení pokračovat? Nebo bych naopak udělala lépe, kdybych se látku nejdřív naučila celou a pořádně a odpočinula si až po testu?

Někdo říká, že život je otázka priorit. Už víte, na co se budete ptát vy?

Autor: Zuzana Augustová